Honza Křížek uvádí duet s Bárou Basikovou věnovaný obětem komunismu

25.06.2020

Honza Křížek se po tříleté tvůrčí odmlce hlásí o slovo a postupně představí svou novou modernější tvorbu. Jako první přichází na řadu singl Křídla tažných ptáků, který natočili společně s Bárou Basikovou. Reflektuje Honzovo vnímání doby komunismu. Vydání videoklipu je směřováno ke Dni památky obětí komunistického režimu 27. června. Video, o které se postaral hudebník Michal Skořepa, dokresluje hlavní myšlenku songu.

"Když jsem v roce 2018 v rámci vzpomínkového Koncertu 68 v Praze na Václavském náměstí hrál sám s kytarou pro 50 tisíc lidí skladbu Bratříčku od Karla Kryla, byl to jeden z nejsilnějších zážitků v mém životě. Tenkrát jsem se rozhodl o tomhle svém pocitu člověka, co se v režimu narodil a zažil tu dobu jako malej kluk, napsat píseň. Pár dní na to vznikla skladba Křídla tažných ptáků, popisuje prvotní podnět ke vzniku singlu Honza Křížek a dodává: "Časem mě napadlo pozvat ke společnému duetu někoho, kdo by mi pomohl pocit a význam textu ještě víc umocnit. Zavolal jsem Báře a ta okamžitě souhlasila."

Vzpomínky a události komunistického režimu, který trval více než 40 let, jsou genezí písně. Tahle doba nenávratně změnila život statisícům lidí i jejich rodinám. Režim, který s sebou přinášel strach, zákaz svobodné tvorby a pro spoustu lidí znamenal emigraci, útěk z Československa a také smrt při překračování hranic. Z politických důvodů bylo popraveno 247 mužů a 1 žena. Éra, co v mnohých z nás vyvolává pouze hořkost, smutek a obavy z návratu totality.

"Písnička se dotýká starých ran a křivd, spáchaných na nevinných lidech, a to je pro mně něco co je naprosto neodpustitelné a je to zločin. Bohužel jsme se ale v dnešní morálce a humánnosti neposunuli moc dopředu. Žijeme znovu v době lží, podrazů, podvodů, krádeží, intrik a likvidací. Když mi ji Honza pustil poprvé, věděla jsem, že má sílu a přesah. Nechceme mentorovat a moralizovat. Jen se dotknout toho zlého a negativního, co je všude kolem nás a bohužel také i v nás," komentuje zpěvačka Bára Basiková.

Videoklip, v němž se prolínají symboly této doby, vznikl v režii Michala Skořepy, který cítí potřebu, aby se o tématu komunismu mluvilo, a spolupráci popisuje slovy: "Vzniklo to náhle a s krasnýma lidma na bohužel stále aktuální témata. Jsem rád, že má někdo cit a odvahu pro to udělat takovouhle věc. Mluvit o tom, o čem je třeba. Rád jsem se přidal,"